poniedziałek, 09 maj 2022 09:41

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku. Święto to wywodzi się z Katalonii gdzie dzień 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Zgodnie z długą tradycją, w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. 23 kwietnia to data ważna w czytelniczym świecie również z innego powodu, ponieważ to właśnie tego dnia zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir.

W naszej szkole Światowy Dzień Książki obchodziliśmy pod hasłem ,,Biblioteka z kryminałem w tle”.  W dniach 25 – 29 kwietnia uczniowie wzięli udział w lekcjach bibliotecznych, w trakcie których mogli posłuchać fragmentów wybranych przez nich książek sensacyjno- kryminalnych lub spróbować napisać ,,opowiadania z dreszczykiem”. Dla wszystkich czytelników, którzy chcieli sprawdzić swoje zdolności w dziedzinie dedukcji czekało 25 zagadek detektywistycznych do rozwiązania. W ramach obchodów zorganizowany został również kiermasz Taniej Książki. Wystrój biblioteki wzbogacił się o plakat, na którym uczniowie zapisali słowo książka w 50 wersjach językowych.