czwartek, 10 listopad 2022 19:08

Święto Niepodległości i wręczenie stypendiów Starosty Przysuskiego

Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska pod takim hasłem w dniu 10 listopada obchodzono w Zespole Szkół im. dr H. Spoczyńskiej w Lipinach 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Roty, następnie zaprezentowano historię walki Polaków o granice Polski, ukształtowane ostatecznie dopiero w 1923 roku.


Święto Niepodległości i wręczenie stypendiów Starosty Przysuskiego

W trakcie podniosłej akademii przywołane zostały postacie ojców polskiej niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Prezentacja artystyczna przeplatana była piosenkami patriotycznymi, nie zabrakło „Legionów”, „O mój rozmarynie” czy pięknej  „Niepodległości”. Wystąpienie młodzieży zakończono przesłaniem - ponadczasowymi słowami Wincentego Witosa – „Polska winna trwać wiecznie”. Przy okazji tej patriotycznej uroczystości wręczone zostały stypendia Starosty Przysuskiego- Pana Mariana Niemirskiego za osiągnięte wyniki w nauce dla najlepszych uczniów. Stypendia przyznawane są uczniom wyróżniającym się w nauce, którzy osiągnęli średnią oceną najmniej 4,80 za poprzedni semestr nauki. W imieniu Pana Starosty Stypendia wręczyła i odczytała skierowany do stypendystów i ich rodziców list gratulacyjny Pani Dyrektor Barbara Jackowska. Stypendystami w bieżącym roku szkolnym zostali kadeci: Marcin Lisiak z klasy 4b, Wiktoria Wojdalska z klasy 2a i Michał Szuliński z klasy 2c. W trakcie akademii wręczone zostały również nagrody za zajęcie czołowych miejsc w szkolnym konkursie historycznym o tematyce niepodległościowej. Zwycięzcą konkursu został Mateusz Borowiecki, drugie miejsce zajął Krzysztof Ulanowski, obaj z klasy 4a, III miejsce zajęli ex aequo Piotr Radziewicz z klasy 3b i Marcin Lisiak z klasy 4b.Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego na dziedzińcu szkoły.

Kontynuacją obchodów święta niepodległości w Zespole Szkół w Lipinach będzie zaplanowany na koniec listopada Bieg Niepodległości.