środa, 07 grudzień 2022 07:55

Hubalowa Wigilia na Bielawach

Hubalowa legendo, ptakiem poleć w kraj

Sławę wróć poległym, żywym pamięć daj!

Powróć, koni rżeniem, ku czasom odległym

Nie bądź już milczeniem, Hubalowa legendo!

Hubalowa Wigilia na Bielawach

Na leśnej polanie w miejscu gdzie kiedyś stała leśniczówka Bielawy, już po raz szesnasty odbyła się uroczysta Hubalowa Wigilia. Tradycyjnie jak co roku w pierwszy grudniowy piątek jest to miejsce spotkania środowisk kultywujących tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”. Zebrani mogli usłyszeć historię leśniczówki,  w której 23 grudnia 1939 roku mjr Henryk Dobrzański w towarzystwie swoich żołnierzy, leśników i okolicznego ziemiaństwa spożył swoją ostatnią wieczerzę wigilijną. Na tegoroczną wigilię na Bielawy przybyło ponad 400 osób, 16 delegacji szkół z woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz okolic Lublina, w tym 13 szkół noszących imię „Hubala”. Przybyły również organizacje społeczne, leśnicy, żołnierze i samorządowcy. W uroczystości brali także udział uczniowie lipińskiej szkoły, była to ich dziewiąta Hubalowa Wigilia. W czasie wigilii nie zabrakło wspólnych życzeń, łamania się opłatkiem i dekorowania leśnych choinek. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze przy Szańcu majora Hubala w Anielinie.