piątek, 03 luty 2023 13:19

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

11 przykazanie „Nie bądź obojętny” - pod tym hasłem przebiegał w LOK RP apel z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Grono pedagogiczne i uczniów zgromadzonych w holu szkoły przywitała Pani Dyrektor Barbara Jackowska, następnie głos zabrała Pani Patrycja Wlazło – Makowska – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. W swoim wystąpieniu przedstawiając zarys historyczny ówczesnych wydarzeń Pani Patrycja Wlazło - Makowska mówiła do wszystkich zebranych o potrzebie empatii wobec drugiego człowieka. Ponieważ, na ten dzień przypada również rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau, na apelu nie mogło zabraknąć akcentu związanego z tym wydarzeniem. Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy zostali pomordowani w obozach. Uczestnicy apelu z zadumą wysłuchali cytowanych słów Mariana Turskiego, który mówił, by nie być obojętnym na drugiego człowieka, bo zanim się zorientujemy „jakieś Auschwitz spadnie nam z nieba”.  Dla uczniów, którzy chcieliby poszerzyć zakres wiedzy związany z treścią obchodów przygotowano w bibliotece szkolnej wystawę książek tematycznie związanych z Holokaustem. Zainteresowani mogli wypożyczyć publikacje pochodzące ze zbiorów biblioteki szkolnej i prywatnej kolekcji Pani Patrycji Wlazło-Makowskiej.