poniedziałek, 20 czerwiec 2022 13:59

„Uwalniamy książki”

Bookcrossing to ogólnopolska akcja uwalniania książek. Polega na pozostawianiu książek w dowolnych miejscach. Najbardziej spontanicznymi miejscami pozostawiania książek są ławki w parku, siedzenia w autobusach, przedziały pociągów czy parapety na wystawach sklepowych.


„Uwalniamy książki”

Rozpowszechnioną formą pozostawiania książek są również specjalnie ustawiane regały bookcrossingowe znajdujące się na terenie całego kraju. W naszej bibliotece szkolnej także stoi taki regał, z którego nieodpłatnie można zabrać do domu książki przeczytać je, przekazać dalej lub po prostu po przeczytaniu odnieść z powrotem. Można w nim również zostawić przeczytane książki, którymi chcemy podzielić się z innymi. Do akcji uwalniania książek może dołączyć każdy miłośnik literatury, który chce się podzielić radością czytania poprzez przekazanie do lektury książki kolejnej osobie. Udostępnianie książek innym ma długie tradycje, ale współczesną formę zawdzięcza Ronowi Hornbakerowi, który w 2001 roku wspólnie z Bruce'em i Heather Pedersenonami wpadł na pomysł uruchomienia witryny bookcrossing.com. W Polsce idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku i od tamtej pory na stałe zagościła w przestrzeni publicznej.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”- tak pisała Wisława Szymborska. Zgadzamy się z nią i dlatego my również  włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, tym razem pod hasłem ,,Książka łączy pokolenia”. Wszyscy odwiedzający 14 czerwca bibliotekę szkolną mogli zabrać ze sobą przekazane na ten cel książki, których ofiarodawcami byli głównie członkowie Grona Pedagogicznego. Wszystkim wspierającym nas w zorganizowaniu OŚWK serdecznie dziękujemy.