poniedziałek, 18 listopad 2019 09:03

WYJĄTKOWO RADOSNY CZAS – ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY, czyli „Wesele” w Lipinach

W sobotę 9 listopada 2019r. obchodziliśmy coroczne Święto Szkoły powiązane z Dniem Patronki Szkoły. Uroczystość, ze względu na wyjątkowo licznie zgromadzonych na niej gości, odbyła się tym razem na stadionie gminnym w pobliskim Odrzywole. Ten dzień na długo zostanie w pamięci wszystkich obecnych na ceremonii.

WYJĄTKOWO RADOSNY CZAS – ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY, czyli „Wesele” w Lipinach

Tradycyjnie obchody Święta Szkoły rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez ks. płka Zbigniewa Kępę z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który zwracając się kilkukrotnie do uczestników uroczystości, podkreślał wagę i odwagę zarówno uczniów, ich rodziców jak i nauczycieli w krzewieniu patriotyzmu i poszanowaniu Ojczyzny na co dzień. Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na stadion, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości. Pani Dyrektor Dorota Sokołowska w swoim oratorskim przemówieniu powitała wszystkich zgromadzonych na stadionie gości przybyłych na Święto Szkoły, a tym samym uczestników uroczystości i świadków ślubowania pierwszego rocznika. Podobnie jak na „Weselu” u mistrza Wyspiańskiego nie zabrakło na naszym Święcie babć, dziadków, rodziców i krewnych. Swoją obecnością zaszczycili nas również Przyjaciele naszej placówki, na czele z Panem Starostą Marianem Niemirskim i Panią Skarbnik Powiatu Przysuskiego Ewą Białecką. W dniu, w którym wspólnie świętowaliśmy wyjątkowość naszej placówki, Pan Tadeusz Rutkowski Prezes Spadkobierców Junackiej Szkoły Kadetów im. Generała Andersa w Polsce, mającej swoją główną siedzibę w Londynie, oficjalnie wyróżnił naszą placówkę, obwieszczając, że nasza szkoła zaliczona została w poczet szkół, prawdziwych spadkobierców szkół kadeckich, a wszystkich pracowników, zasłużonych dla tych tradycji, wyróżnił medalami pamiątkowymi. Na uroczystości nie zabrakło również delegacji z instytucji współpracujących ze szkołą w procesie dydaktyczno - wychowawczym lipińskiej młodzieży. Tuż po powitaniu zebranych gości w podniosłej atmosferze, przy podniesionej fladze państwowej oraz po odśpiewaniu hymnu narodowego, nastąpiło uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Ślubowanie, ku radości całej naszej społeczności, złożyło w tym roku 88 kadetów, a dwunastu spośród nich wręczono Listy Gratulacyjne, za wzorowe wyszkolenie wojskowe w okresie przygotowawczym do ślubowania. Ten szczególny moment zostaje w pamięci kadetów i świadków tego wydarzenia na długo, ponieważ przyjmuje rangę swoistej przysięgi wojskowej. W ostatniej części uroczystości, już mniej oficjalnej, wszyscy na niej obecni przenieśli się na krótko do „Bronowic, na wesele do mistrza Wyspiańskiego”, którego piękną inscenizację plenerową wraz z uczniami szkoły przygotowała polonistka Pani Dorota Niezabitowska. Inscenizacja tegoż dzieła zachwyciła zgromadzonych, śpiewom i tańcom zapewne nie byłoby końca, gdyby nie zaplanowana biesiada za stołami, gorąca „strawa” czekała na wszystkich uczestników, jak to na prawdziwe wesele przystało.

Dyrekcja i pracownicy Szkoły
składają serdeczne podziękowania Tym,
którzy włączyli się w przygotowanie Święta oraz Tym,
którzy swoją obecnością zaszczycili nas w tym szczególnym dla nas dniu.