piątek, 01 kwiecień 2022 14:47

Finał konkursu „Żołnierze Wyklęci. - Walka o pamięć i cześć”

1 kwietnia w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość. Zaszczycili nas swoją obecnością szczególni goście. Przybyli do nas Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Stanisław Karczewski oraz Starosta Przysuski Pan Marian Niemirski. Okazją do spotkania było podsumowanie konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”.

Finał konkursu „Żołnierze Wyklęci. - Walka o pamięć i cześć”

To już kolejna, dziesiąta edycja konkursu poświęcona Żołnierzom Wyklętym – Żołnierzom Niezłomnym. Inicjatorem i organizatorem konkursu historycznego o żołnierzach wyklętych jest Pan Stanisław Karczewski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Ziemi Białobrzeskiej, Grójeckiej, Kozienickiej i Przysuskiej. Koordynatorką konkursu w szkole była nauczycielka historii Bożena Kmieciak. W X edycji konkursu udział wzięło 5 uczniów naszej szkoły. Uczniowie samodzielnie przygotowali pracę konkursową - prezentację multimedialną na temat wybranej postaci uczestnika antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
- Julia Kozłowska z klasy IIIa przedstawiła postać Danuty Siedzikówny „Inki”;
- o tej samej bohaterce pracę przygotowała Wiktoria Tkaczyk z klasy IIIb
- Nina Ochnik z klasy IIIa wykonała prezentację o Witoldzie Pileckim;
-Magdalena Sołkowicz z klasy IIb zaprezentowała postać Łukasza Cieplińskiego pseudonim „Pług”;
- Mateusz Borowiecki z klasy IIIa opisał losy Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim „Rój”.
Uroczystość miała charakter podniosłego apelu, płk Ryszard Młodzianowski złożył meldunek Panu Staroście, następnie został odśpiewany hymn państwowy, po którym Pani Dyrektor Barbara Jackowska powitała gości i przedstawiła cel i okoliczności dzisiejszego wyjątkowego wydarzenia. Pan Marszałek Stanisław Karczewski wyróżnił najciekawsze prace, nagrody otrzymali Julia Kozłowska, Magdalena Sołkowicz i Mateusz Borowiecki, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy, nagrody z ramienia Powiatu wręczył uczestnikom konkursu również Starosta Przysuski. Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja multimedialna o Danucie Siedzikównie „Ince’ przedstawiona przez Julię Kozłowską, która z wielkim wyczuciem i wrażliwością zaprezentowała tragiczne losy rówieśniczki kadetów.
Pan Marszałek podziękował uczestnikom za udział w konkursie i obecnym na dzisiejszym wydarzeniu za patriotyczną i pełną powagi postawę.