piątek, 02 luty 2018 08:57

Razem z MON

Minęło pięć miesięcy od czasu rozpoczęcia pilotażu Ministerstwa Obrony Narodowej, w którym uczestniczy nasza szkoła.
Na mocy podpisanego w grudniu minionego roku porozumienia między powiatem przysuskim a MON, w sposób materialny została wzbogacona baza szkoły, wykorzystywana do szkolenia uczniów, tworzących certyfikowane piony klas mundurowych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Razem z MON

Saperki, hełmy, busole, okulary ochronne, opaski uciskowe, kamizelki czy gumowe „kałasznikowy” do walki wręcz znajdują się teraz w naszym magazynie i służyć mają rozwijaniu umiejętności uczniowskich.

Pierwsza edycja pilotażu przewidziana została na półtora roku i jest dedykowana uczniom tegorocznych klas drugich. Po zakończeniu cyklu kadeci mogą wybrać przysięgę wojskową lub wyższą uczelnię, Pierwsza ścieżka otwiera się po zdaniu egzaminu praktycznego i po poligonie, druga dzięki dodatkowym preferencyjnym punktom na wojskowych wyższych uczelniach. Takie są założenia.
Obecnie uczniowie wyposażeni w w sprzęt, zmieniwszy berety z zielonych na granatowe i ubierając nowe mundury - kamuflaż 2010, które zastąpiły używane przez nas WZ 93, raz w miesiącu dzień spędzają w 25 Batalionie Powietrznym w Tomaszowie Mazowieckim lub żołnierze z tej jednostki szkolą naszych uczniów na miejscu w Lipinach.

Przed nimi jeszcze tygodniowy obóz w maju tego roku i jak się to dziej od września w każdym tygodniu realizacja przedmiotu - edukacja wojskowa.
Dla wzmocnienia efektu wyszkolenia nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem proobronnym FIA - pierwsza wizyta już za nami, obecnie trwa układanie harmonogramu spotkań i szkoleń.

Zaplanowane przedsięwzięcie wymaga determinacji, ale i cieszy, szczególnie gdy mierzy się nowy mundur…

Galeria zdjęć: