poniedziałek, 30 październik 2023 07:09

Tydzień Noblowski

Nasza szkoła już po raz drugi  w tym roku szkolnym przystąpiła  do realizacji  projektu Tydzień Noblowski  we współpracy z UW.

Ten szczególny czas  w dniach  2.10.23-7.10.23 stwarzał okazję do dzielenia się wiedzą i przybliżania osiągnięć naukowych  młodzieży. Na lekcjach języka polskiego, historii, WOS i biologii  korzystaliśmy z wiedzy naukowców, badaczy i ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z opracowanych materiałów edukacyjnych. Scenariusze lekcji oraz prezentacje nt. nagrodzonych osiągnięć naukowych i sylwetek noblistów stanowiły impuls do podjęcia tematu Nagród Nobla, znaczenia nauki i jej roli podczas przeprowadzonych zajęć.

Młodzież miała okazję do dyskusji na temat  problemów współczesnego świata.

Tydzień Noblowski

Sekcja Współpracy i Dialogu CWiD UW podjęła się stworzenia wyjątkowego kalendarza tematycznego, który został poświęcony ciekawostkom wokół Nagrody Nobla.

Czym jest ten kalendarz? Na pozór to zwykły zdzierak. Jednak zamiast przepisów kuchennych i horoskopów został poświęcony Nagrodzie Nobla – czyli najważniejszemu, najbardziej prestiżowemu wydarzeniu w nauce i kulturze. Ilustrowany kalendarz tematyczny UW to zaproszenie do świata pełnego odkryć, wybitnych postaci oraz przełomowych momentów. Na jego kartkach historyczne wydarzenia przeplatają się z anegdotami z życia wyróżnionych badaczek i badaczy, a także tych osób, które – mimo wybitnych osiągnięć – z różnych (często tajemniczych) przyczyn nie zostały uhonorowane Nagrodą.