poniedziałek, 30 październik 2023 14:21

Noc Bibliotek 2023

W tym roku, po raz drugi, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Noc Bibliotek”. Wydarzenie miało miejsce w piątkowy wieczór 27 października w jednym z internatów szkolnych, a udział w nim wzięło prawie 40 uczniów.

Noc Bibliotek 2023

,,Noc Bibliotek jest to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo oraz korzystanie z zasobów biblioteki jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Akcja zainicjowana została przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej. Hasło tegorocznej edycji brzmi „ Absurd - nie czytać”, natomiast tematem przewodnim w naszej szkole, była literatura grozy. Spotkanie  rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania Stephena Kinga pt. „Prosektorium nr 4”. Autor ten jest mistrzem mrocznych historii, które wzbudza wiele emocji. Lektura jego książek dostarcza czytelnikowi mnóstwa mocnych wrażeń. Uczestnicy spotkania mogli także wykazać się znajomością literatury grozy biorac udział konkursie, za poprawne odpowiedzi w przygotowanym dla nich quizie otrzymali drobne upominki. Następnie uczniowie usłyszeli opowiadanie Romana Zmorskiego, pt. „Strzyga”, które wydane została  w 1852 roku, w zbiorze opowiadań zatytułowanym „Podania i baśni ludu w Mazowszu”. Stała się  ono inspiracją dla Andrzeja Sapkowskiego do napisania pierwszego opowiadania o wiedźminie Geralcie z Rivii. Ostatnim punktem tegorocznej akcji „ Noc Bibliotek” było samodzielne opracowanie przez zgromadzonych uczniów okładki książki z kategorii literatury grozy. Zadanie to wywołało wiele pozytywnych emocji oraz pobudziło kreatywność wśród  uczestników. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Z chęcią weźmiemy  udział w kolejnych edycjach tej wyjatkowej akcji, gdyż jak powiedziała nasza Noblistka Wisława Szymborska – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła!”.